Stosowanie jednorazowych maseczek, jak sugeruje zresztą sama nazwa, nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, bo produkt, po czterech godzinach ciągłego użytkowania, powinien zostać zutylizowany. Maski wielorazowe posłużą nam znacznie dłużej, pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o materiały, z których wykonane są te produkty i regularną wymianę filtra. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, dzięki którym wydłużymy ich żywotność. Podsuwamy kilka przydatnych wskazówek.
Wielorazowe maski bez filtra
Bawełniane maseczki mogą posłużyć znacznie dłużej niż jednorazowe produkty. Niezbędnym warunkiem jest jednak prawidłowe ich użytkowanie oraz regularna i systematyczna pielęgnacja połączona z dezynfekcją. Co istotne, wszelkie zabiegi, którym poddajemy ten konkretny rodzaj maseczek, można wykonywać w domowych warunkach, za pomocą ogólnie dostępnych środków.
Więcej o dezynfekcji bawełnianych maseczek: Artykuł
Maski bawełniane można przede wszystkim prać. Istotne jest, by bawełnianą maseczkę prać oddzielnie, bez innych ubrań. Odpowiednia temperatura prania to minimum 60 stopni Celsjusza (wówczas giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy) przez 45 minut. Przydatny może być również specjalny program w pralce do prania bawełny. Do prania wielorazowych maseczek wystarczą powszechnie stosowane środki piorące. Nie należy natomiast używać wybielaczy z chlorem, gdyż chemikalia mogą uszkodzić materiał.
Wypraną maseczkę można dodatkowo wyprasować w wysokiej temperaturze. Można ją również zdezynfekować. Do tego celu najlepiej zastosować płyn antybakteryjny z co najmniej 70-procentową zawartością alkoholu. Wystarczy spryskać nim powierzchnię maseczki i odłożyć na kilka minut do całkowitego wyschnięcia. Wypraną i zdezynfekowaną bawełnianą maseczkę trzymamy następnie w suchym miejscu aż do kolejnego użycia.
Więcej o tym, jak dbać o maseczki: Artykuł
Alternatywnym sposobem odkażania maseczek jest wykorzystanie piekarnika. W takim przypadku maseczkę umieszczamy w naczyniu żaroodpornym i wkładamy do urządzenia nagrzanego do temperatury 70 stopni Celsjusza na minimum 30 minut.
Cały proces oczywiście powtarzamy po każdym kolejnym użytkowaniu maseczki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet produkty wielokrotnego użytku mają swoją żywotność, której nie należy przedłużać w nieskończoność. Zniszczone, rozerwane lub z uszkodzonym materiałem maseczki nie nadają się już ani do noszenia, ani do prania, dlatego powinny jak najszybciej wylądować w koszu (zabezpieczone szczelnym, foliowym opakowaniem).
Jeśli chodzi o maski wielokrotnego użytku wykonane z materiału innego niż bawełna, wiążąca jest instrukcja producenta dotycząca sterylizacji. Istotne jest, by wielorazową maseczkę nosiła zawsze jedna i ta sama osoba. Nawet po upraniu i odpowiedniej dezynfekcji produkt nadaje się do stosowania tylko przez poprzedniego użytkownika.
Czyszczenie i dezynfekcja masek filtrujących w głównej mierze zależą od ścisłych wytycznych samego producenta, który szczegółową instrukcję prawidłowego użytkowania załącza do oferowanego produktu.
Maski wielorazowe Urban’er (Zobacz w sklepie) można prać w temperaturze maksymalnej 60°C, po uprzednim demontażu zaworu wydechowego, ramki rozpierającej, filtra oraz zapięcia rzepa. Nie należy prać maski chemicznie, nie należy jej również wybielać. Maskę należy suszyć w temperaturze pokojowej, następnie założyć nowy, rekomendowany przez producenta filtr. Należy pamiętać, że dłuższe użytkowanie tego samego, zawilgoconego filtra może powodować nagromadzenie wewnątrz maski drobnoustrojów i grzybów, które nie tylko osłabiają funkcje produktu, ale mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia.
W maskach Urban’er pięciowarstwowa konstrukcja sprawia, że filtr bardzo długo zachowuje odpowiednie właściwości filtracyjne. Trwałość liczona jest w setkach godzin i zależy jedynie od jego mechanicznego zużycia. W filtrze znajduje się tkanina z jonami srebra, która zmniejsza rozwój bakterii i zwiększa żywotność filtra. Mimo to nie zaleca się noszenia maski w sposób ciągły powyżej ośmiu godzin ze względów higienicznych. Przestrzegając prawidłowego czasu użytkowania, dbamy o żywotność wybranego przez nas produktu i jego skuteczność w filtracji drobnoustrojów, pyłów i zanieczyszczeń powietrza. Po upływie terminu użyteczności filtra nie należy już go stosować ponownie ani prać. Jedynym pożądanym działaniem jest w tym przypadku zutylizowanie go. Przedtem należy go odpowiednio zabezpieczyć, by nie miały z nim styczności inne osoby. Nawet po wypraniu maski i wymianie filtra istotne jest, by użytkowała ją wciąż ta sama osoba. Trzeba też pamiętać, by przed i po zdjęciu produktu dokładnie umyć ręce. Co najmniej przez 30 sekund pod ciepłą wodą z zastosowaniem mydła. Wskazane jest także przetarcie rąk płynem antybakteryjnym, który zawiera alkohol.