Blog

blog
Popularne błędy w użytkowaniu masek
mask-4964590_1280

Kiedy noszenie maski może zaszkodzić?

Odkąd COVID-19 przejął nasze życie i przyzwyczajenia, maseczki stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek! Oprócz dystansowania się od społeczeństwa i częstego mycia rąk Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek, aby zapobiec infekcji. Co więcej, ostatnie badanie przeprowadzone w The Lancet wykazało, że noszenie masek i utrzymywanie odpowiedniej odległości zmniejsza transmisję wirusa i właśnie o to chodzi.

 

Maseczka, która zakrywa tylko usta, a prawidłowe noszenie maseczki na twarzy

Właśnie zamówiłeś tę fantazyjną maseczkę z popularnego chińskiego portalu, ale zakrywa tylko usta? Cóż, na pewno nie jest to właściwy wybór! Oddychamy częściowo lub całkowicie przez nos, więc jeśli wdychasz cząsteczki wirusa nosem, to w jaki sposób Twoja maska ​​ochroni Cię przed nim? Dodatkowo maska, która zakrywa tylko usta, nie zadziała zbyt wiele, jeśli chodzi o zatrzymywanie kropelek podczas kichania. I teraz zgadnij, co może się stać? Te cząsteczki mogą osadzić się na twojej masce, która zakrywa tylko usta i być przyczyną wielu kłopotów! 

 

Dotykanie maseczki ochronnej i skutki nieprawidłowego użytkowania

Wiemy, że noszenie maseczki przez cały czas nie jest najfajniejszą rzeczą, ale powstrzymaj się od ciągłego jej dotykania! Na przykład, jeśli twoja maska ​​dotyka jakiejkolwiek części twarzy lub ciała, która jest skażona wirusem, a następnie założysz ją na usta i nos, jesteś narażony na wysokie ryzyko infekcji. Upewnij się, że dokładnie myjesz ręce przed założeniem maski, a gdy jesteś poza domem, zwalczaj chęć jej dotknięcia lub poprawienia. Nawet jeśli jej nie nosisz, nie zostawiaj maseczki na szyi.

 

Czyszczenie i pranie maseczki

Twoja praca nie kończy się tylko na noszeniu maseczki. Podczas jej zdejmowania musisz zachować higienę! Jeśli jest to maska ​​jednorazowa, nie ma powodu do zmartwień. Jednak jeśli planujesz ponowne użycie maseczki, upewnij się, że jest odpowiednio wyprana. Pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni skutecznie zabija wirusy i bakterie znajdujące się na maseczce. Po zakończeniu prania pozwól maseczce wyschnąć. Jeśli twoja maska ​​jest w jakikolwiek sposób uszkodzona lub wygląda na zabrudzoną, nie używaj jej więcej. Wystarczy bezpiecznie wyrzucić ją do zamkniętego kosza na śmieci i dokładnie umyć ręce.

 

Noś maseczkę nawet podczas dużego wysiłku — jak nosić maseczkę, wtedy gdy się pocisz?

Nie chodzi tylko o to, że noszenie maski jest mało komfortowe gdy się pocisz. Jest również nieskuteczna, gdy jest mokra i zlana potem. Osłonę twarzy należy wymienić, jeśli ulegnie zawilgoceniu! Ponadto WHO stwierdza, że ​​maski z tkaniny powinny składać się z co najmniej trzech warstw różnych materiałów. Dodaje też, że wilgoć może zagrozić tej ochronie i maseczki należy często wymieniać. Dlatego, jeśli planujesz większy wysiłek, możesz wziąć ze sobą kilka masek jednorazowych. Po jej zawilgoceniu delikatnie ją zdejmij i wyrzuć bezpiecznie lub przechowuj osobno i użyj nowej, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Podsumowanie – co robić i czego nie robić z maseczką ochronną

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Uważaj na to, jak nosisz swoją maseczkę i chroń się przed COVID-19.

 

Najczęstsze błędy w użytkowaniu masek ochronnych — czego nie robić:

 

Maski wielorazowe Urban’er można wielokrotnie prać w temperaturze 60 stopni (zobacz w sklepie).