Kiedy noszenie maski może zaszkodzić?
Odkąd COVID-19 przejął nasze życie i przyzwyczajenia, maseczki stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek! Oprócz dystansowania się od społeczeństwa i częstego mycia rąk Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek, aby zapobiec infekcji. Co więcej, ostatnie badanie przeprowadzone w The Lancet wykazało, że noszenie masek i utrzymywanie odpowiedniej odległości zmniejsza transmisję wirusa i właśnie o to chodzi.
Maseczka, która zakrywa tylko usta, a prawidłowe noszenie maseczki na twarzy
Właśnie zamówiłeś tę fantazyjną maseczkę z popularnego chińskiego portalu, ale zakrywa tylko usta? Cóż, na pewno nie jest to właściwy wybór! Oddychamy częściowo lub całkowicie przez nos, więc jeśli wdychasz cząsteczki wirusa nosem, to w jaki sposób Twoja maska ochroni Cię przed nim? Dodatkowo maska, która zakrywa tylko usta, nie zadziała zbyt wiele, jeśli chodzi o zatrzymywanie kropelek podczas kichania. I teraz zgadnij, co może się stać? Te cząsteczki mogą osadzić się na twojej masce, która zakrywa tylko usta i być przyczyną wielu kłopotów!
Dotykanie maseczki ochronnej i skutki nieprawidłowego użytkowania
Wiemy, że noszenie maseczki przez cały czas nie jest najfajniejszą rzeczą, ale powstrzymaj się od ciągłego jej dotykania! Na przykład, jeśli twoja maska dotyka jakiejkolwiek części twarzy lub ciała, która jest skażona wirusem, a następnie założysz ją na usta i nos, jesteś narażony na wysokie ryzyko infekcji. Upewnij się, że dokładnie myjesz ręce przed założeniem maski, a gdy jesteś poza domem, zwalczaj chęć jej dotknięcia lub poprawienia. Nawet jeśli jej nie nosisz, nie zostawiaj maseczki na szyi.
Czyszczenie i pranie maseczki
Twoja praca nie kończy się tylko na noszeniu maseczki. Podczas jej zdejmowania musisz zachować higienę! Jeśli jest to maska jednorazowa, nie ma powodu do zmartwień. Jednak jeśli planujesz ponowne użycie maseczki, upewnij się, że jest odpowiednio wyprana. Pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni skutecznie zabija wirusy i bakterie znajdujące się na maseczce. Po zakończeniu prania pozwól maseczce wyschnąć. Jeśli twoja maska jest w jakikolwiek sposób uszkodzona lub wygląda na zabrudzoną, nie używaj jej więcej. Wystarczy bezpiecznie wyrzucić ją do zamkniętego kosza na śmieci i dokładnie umyć ręce.
Noś maseczkę nawet podczas dużego wysiłku — jak nosić maseczkę, wtedy gdy się pocisz?
Nie chodzi tylko o to, że noszenie maski jest mało komfortowe gdy się pocisz. Jest również nieskuteczna, gdy jest mokra i zlana potem. Osłonę twarzy należy wymienić, jeśli ulegnie zawilgoceniu! Ponadto WHO stwierdza, że maski z tkaniny powinny składać się z co najmniej trzech warstw różnych materiałów. Dodaje też, że wilgoć może zagrozić tej ochronie i maseczki należy często wymieniać. Dlatego, jeśli planujesz większy wysiłek, możesz wziąć ze sobą kilka masek jednorazowych. Po jej zawilgoceniu delikatnie ją zdejmij i wyrzuć bezpiecznie lub przechowuj osobno i użyj nowej, gdy zajdzie taka potrzeba.
Podsumowanie – co robić i czego nie robić z maseczką ochronną
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Uważaj na to, jak nosisz swoją maseczkę i chroń się przed COVID-19.
Najczęstsze błędy w użytkowaniu masek ochronnych — czego nie robić:
Maski wielorazowe Urban’er można wielokrotnie prać w temperaturze 60 stopni (zobacz w sklepie).