Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej po raz pierwszy wprowadzono w Polsce w kwietniu ubiegłego roku. Od czerwca do początku października maseczki zakładaliśmy już tylko m.in. w urzędach, kinach, sklepach czy galeriach handlowych. Nagły wzrost liczby zakażeń koronawirusem spowodował, że od 10 października zaczęły obowiązywać nowe restrykcje, zgodnie z którymi maseczki musimy zakładać już po wyjściu z domu. Druga fala pandemii zmusiła większość europejskich państw do wprowadzenia podobnych wytycznych.
Zainicjowana pod koniec 2020 roku akcja masowych szczepień przeciwko SARS COV-2 nie wpłynęła na złagodzenie przepisów. Eksperci podkreślają, że częściowe odstąpienie od obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej może nastąpić najwcześniej późną wiosną. Niektóre europejskie kraje zdecydowały się nawet na zaostrzenie wytycznych. W obliczu nowych mutacji wirusa i w trosce o jeszcze większą ochronę w Niemczech i Austrii wprowadzono obowiązek stosowania określonego typu maseczek. Podobne zalecenia wydała też Francja.
Niemcy i Austria: maseczki medyczne zamiast materiałowych
W obawie przed brytyjskim wariantem COVID-19 władze Niemiec i 16 krajów związkowych w drugiej połowie stycznia ustaliły, że w miejscach pracy, sklepach, środkach transportu publicznego i instytucjach urzędowych obowiązuje nakaz noszenia masek chirurgicznych lub masek filtrujących typu FFP2/N95. W ocenie tamtejszych ekspertów stosowanie materiałowych osłon nie daje dostatecznych gwarancji ochronnych. Maseczki materiałowe charakteryzują się bowiem 70-procentową skutecznością. Tymczasem zalecana jest ochrona na poziomie co najmniej 90% filtrowania drobnoustrojów, bakterii i wirusów.
Rekomendowane maseczki powinny także posiadać oznakowanie CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzone numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawnioną, europejską placówkę badawczą). Co istotne, nie wolno używać maseczek z zaworem pozwalającym na wypuszczanie nieprzefiltrowanego powietrza wydychanego, nawet jeśli mają wymagane atesty.
Noszenie maseczek medycznych i filtrujących nie jest natomiast obowiązkowe np. w parkach czy skwerach, gdzie zagęszczenie ludności jest zdecydowanie mniejsze niż w zamkniętych pomieszczeniach.
Co ważne, od 1 lutego w niemieckich samolotach pasażerskich i portach lotniczych obowiązywać będzie noszenie medycznych lub innych maseczek o standardzie FFP2. Wykluczona będzie możliwość zastępowania maseczek FFP2 zwykłymi maseczkami, przyłbicami lub szalami.
Więcej na temat obowiązku noszenia maseczek w Niemczech: link
Podobne przepisy 25 stycznia wprowadziła Austria. Stosowanie konkretnego typu masek obowiązuje wszystkie osoby powyżej 14. roku życia i dotyczy np. sklepów, środków transportu publicznego, punktów usługowych czy gabinetów lekarskich. Używanie masek medycznych i filtrujących FFP2 i FFP3 obejmuje także osoby, które ze względu na charakter i miejsce pracy narażone są na kontakt z drugim człowiekiem. Nakazem objęto więc m.in. nauczycieli, urzędników i funkcjonariuszy publicznych.
Francja: bawełniane maseczki nie wystarczą
Wprowadzone przez Niemców regulacje postanowili zaadaptować także Francuzi. Tamtejsza rada ds. zdrowia publicznego zaleca, by zamiast masek materiałowych stosować produkty medyczne i filtrujące. W ocenie francuskich wirusologów bawełniane maseczki nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa w kontekście coraz większej liczby mutacji koronawirusa. Rząd wydał dekret zakazujący ich noszenia w przestrzeni publicznej.
Więcej na temat nowych zasad we Francji: link
Nie oznacza to jednak, że maseczki materiałowe zostaną całkowicie wyparte z obiegu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza stosowanie tego rodzaju osłon, pod warunkiem jednak, że są one odpowiednio wykonane. Maseczki z tkaniny powinny składać się z trzech warstw, aby były w pełni skuteczne. Ich wewnętrzna warstwa może być wykonana z bawełny wchłaniającej wilgoć, środkowa - z polipropylenu i pełnić rolę filtra, a zewnętrzna - z takiego materiału wodoodpornego jak poliester.
Pozostałe kraje UE, Rosja i Wielka Brytania: bez nowych regulacji
Więcej o sanitarnych wytycznych poza granicami Polski: link
Zastosowany w maskach wielorazowych Urban’er (zobacz w sklepie) układ włóknin, spełnił parametry w badaniu mgłą parafinową odpowiadające poziomom filtracji i oporów powietrza klasie FFP3 - skutecznie filtrując 99,8% cząstek 0,4 mikrometra oraz zachowując niskie opory oddechowe 215 Pa.