Blog

blog
Jeśli nie maski to co? Przegląd produktów antysmogowych
blog131

Smog i zawarte w nim szkodliwe pyły PM2,5 i PM10 niekorzystnie wpływają nie tylko na układ oddechowy człowieka, ale powodują także dysfunkcję wielu innych organów, osłabiają naturalną odporność, wywołują problemy skórne, mogą także znacząco pogarszać nasze codzienne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Im więcej wiemy o zanieczyszczonym powietrzu, tym skuteczniej potrafimy się przed nim zabezpieczać. Nie tylko za pomocą masek, ale także innych produktów, które stosować możemy zarówno na zewnątrz, jak i na co dzień w domu lub miejscu pracy. 

 

Oczyszczacze powietrza

Specjalistyczne urządzenia służące do filtracji powietrza to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które stosuje się w celu ochrony górnych dróg oddechowych. Na działanie smogu oczywiście najbardziej jesteśmy narażeni na zewnątrz, ale specjaliści coraz częściej zwracają uwagę na to, że nawet zamknięte pomieszczenia mogą być siedliskiem zanieczyszczeń i szkodliwych drobnoustrojów. „Syndrom chorego budynku” wynika m.in. z braku odpowiedniej wentylacji lub stosowania materiałów budowlanych, które negatywnie wpływają na zdrowie. Dodatkowymi czynnikami pogarszającymi jakość powietrza w domach są m.in. dym papierosowy, bakterie i roztocza, kurz, nadmierna wilgoć czy nawet duże nagromadzenie sprzętu elektronicznego i elektrycznego. 

 

Szacuje się, że w Polsce „syndrom chorego budynku” może dotyczyć nawet 30% obiektów. Dlatego tak istotne jest zapewnienie w pomieszczeniach odpowiedniej wentylacji i filtracji zanieczyszczonego powietrza. Jedną z najpopularniejszych metod jest stosowanie oczyszczaczy, których na polskim rynku pojawia się coraz więcej. 

 

Urządzenia, dzięki wbudowanemu wentylatorowi, powodują obieg powietrza. Specjalne filtry eliminują drobnoustroje, nawilżają i poddają powietrze jonizacji, a następnie – w pełni oczyszczone – wypuszczają z powrotem do otoczenia. Oczyszczacze antysmogowe najczęściej wyposażone są w filtry HEPA i filtry z aktywnym węglem, które są w stanie wyłapywać i niwelować pyły PM2,5 oraz PM10. Im wyższa klasa filtrów, tym większa skuteczność i czystsze powietrze. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto poza tym kierować się także głośnością działania, dostępnymi trybami, wydajnością i ergonomią, certyfikatami bezpieczeństwa oraz naturalnie kosztami (kupna i eksploatacji). 

 

Filtry, membrany i nawiewniki antysmogowe 

Oczyszczacze powietrza zapewniają skuteczną ochronę tylko w pomieszczeniu, w którym się znajdują. W przypadku, gdy chcielibyśmy przefiltrować powietrze w całym domu, musielibyśmy zadbać o zakup dodatkowych urządzeń. To oczywiście generuje spore koszty. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu antysmogowej wentylacji, która działa w podobny sposób jak oczyszczacze, tylko na znacznie większą skalę. 

 

Na rynku można znaleźć także specjalne filtry antysmogowe, które instalowane są zarówno w nowych systemach wentylacji, jak i w starszych klimatyzatorach. Rozwiązanie dotyczy zarówno wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej. W tej drugiej filtry antysmogowe umieszcza się w specjalnych nawiewnikach, które pozwalają zatrzymywać pyły PM10 na poziomie skuteczności prawie 99%. Nawiewniki najczęściej mocuje się pomiędzy ramą okna a nadprożem. 

 

Kolejnym specjalistycznym rozwiązaniem stosowanym w budynkach jest tzw. membrana antysmogowa, umieszczana najczęściej w oknach dachowych. Wykonane z nanowłókien membrany wykorzystywane są ponadto w markizach do okien pionowych. Specjalne osłony ograniczają dostęp zanieczyszczonego powietrza do pomieszczeń. Szczególnie zimą, gdy natężenie smogu na zewnątrz wzrasta. 

Więcej na temat antysmogowych zabezpieczeń domu: link

 

Kosmetyki antysmogowe

Zjawisko smogu stwarza nie tylko zagrożenie dla dróg oddechowych czy serca, ale równie niekorzystne wpływa także na skórę i cerę. Zanieczyszczenia osłabiają naturalną barierę ochronną oraz znacząco utrudniają przedostawanie się tlenu do skóry. Obniżają także poziom witamin i przyczyniają się do kruchości naczyń krwionośnych w cerze. Skóra pod wpływem smogu szybciej się starzeje. Wszystkie niekorzystne procesy można spowolnić lub zneutralizować za pomocą specjalnych antysmogowych kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry. 

 

Więcej na temat antysmogowych kosmetyków: link

 

Zdecydowana większość antysmogowych kosmetyków zawiera aktywny węgiel, który hamuje przyleganie drobnoustrojów i pyłów do skóry, a ponadto zwęża pory i przyspiesza proces odnowy komórkowej. Posiada również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Nadaje się do stosowania na każdy rodzaj skóry, co szczególnie istotne jest w przypadku alergików. 

 

Oprócz aktywnego węgla ważnym składnikiem antysmogowych kosmetyków są przeciwutleniacze, bazujące głównie na witaminie C oraz E. Stosowanie antyoksydantów pozwala zabezpieczyć skórę na cały dzień i na bieżąco neutralizować zanieczyszczenia. W kosmetykach antysmogowych wskazane jest, aby znalazły się ponadto substancje odbudowujące i wspierające barierę lipidową. Zaliczają się do nich m.in. gliceryna, lanolina, niacynamid, wosk pszczeli, kwas hialuronowy, kolagen, ceramidy, cholesterol lub kwasy tłuszczowe. 

 

Do najpopularniejszych kosmetyków należą przede wszystkim kremy (neutralizujące, do stosowania przez cały dzień, zawierające serum) i maseczki nawilżające, szczególnie te zawierające aktywny węgiel, który do skutecznego działania potrzebuje długotrwałego kontaktu ze skórą. W przypadku kobiet istotny jest także dobór odpowiednich kosmetyków do demakijażu. 

 

Antysmogowe szaliki, wkładki i … kwiaty

Jednym z nowych rozwiązań w kwestii ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem są szaliki i chusty antysmogowe, które posiadają kieszeń z wbudowanym filtrem, najczęściej typu N99, który pozwala na zatrzymywanie szkodliwych cząsteczek na skuteczności prawie 99%. Szaliki i chusty nadają się do codziennego noszenia, specjalistyczne kominy wykorzystywane są natomiast przez osoby uprawiające aktywność sportową. 

 

Na polskim rynku można także znaleźć wkładki do nosa z filtrem antysmogowym. Dopasowanie wkładek możliwe jest dzięki elastycznej ramce, która przylega do nozdrzy, a wykonany z włókniny filtr zatrzymuje unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia: pyły PM10 na poziomie 97% skuteczności, a PM2,5 na poziomie 90% przy oporach powietrza rzędu 3,0 Pa. 

 

Do walki ze smogiem mogą przydać się nawet … rośliny. Wiele z nich posiada właściwości oczyszczające – eliminują różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym zewnętrzne, biologiczne, elektromagnetyczne czy chemiczne. Oczyszczają powietrze z amoniaku, benzenu, ksylenu czy formaldehydu. Do roślin oczyszczających najczęściej zalicza się: draceny wonne i odwrócone, paprotki, bluszcz pospolity, rapisy, chryzantemy, begonie, skrzydłokwiaty, daktylowce czy asparagusy i figowce. 

 

Zaleca się, aby jedna roślina antysmogowa przypadała na 50 metrów kwadratowych powierzchni. Tym bardziej, że rośliny pochłaniające smog dodatkowo wychwytują kurz i inne szkodliwe substancje.