Blog

blog
Maski filtrujące a alergia
grass-828706_1920

Osób skarżących się m.in. na sezonowy katar z roku na rok przybywa. Niektóre szacunku wskazują, że ten problem może dotyczyć nawet 40% populacji. Czym właściwie jest alergia? - to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego m.in. na pyłki roślin, sierść zwierząt i niektóre pokarmy. Alergicy najczęściej skarżą się nie tylko na nieżyt nosa, ale także duszności, łzawienie oczu, swędzenie, a nawet wysypkę. Niestety smog zalegający nad polskimi miastami od października do marca często zaostrza te dolegliwości.  Jest wiele publikacji, które mówią, że zanieczyszczenie powietrza powoduje przewlekłe choroby dróg oddechowych. Okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza może wywołać u osoby zdrowej reakcje alergiczną, czyli że można mieć alergię na smog. W miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych ryzyko alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie, dodatkowo pyły zawieszone wpływają na problemy z myśleniem - wynika z ogólnopolskiego badania epidemiologicznego na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na dzieci.

 

Alergicy, którzy jeszcze przed pandemią nosili maski, zachwalają to rozwiązanie. Twierdzą przy tym, że dzięki maseczkom dużo lepiej znoszą okres pylenia. Jednak często spotkać się można z opinią, że maska uniemożliwia swobodne oddychanie. Odpowiednia dobrana maska nie powinna powodować uczucia dyskomfortu - a nawet w przypadku alergików może go zminimalizować (poprzez skuteczne ograniczenie ekspozycji na alergeny). Maski posiadające filtry chronią nie tylko przed pyłami PM1, PM 2,5, PM 10 ale także kurzem czy drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wyjście z domu w masce antysmogowej, gdy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne normy, może przynieść alergikowi ulgę. 

 

Wiele osób zastanawia się, jaka maseczka będzie najlepsza dla alergika. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek z wymiennymi filtrami. Najczęściej spotykanym jest filtr HEPA wykonany z bezpiecznego tworzywa sztucznego. Maska z filtrem FFP1 odfiltrowuje około 80% cząstek o wielkości 0,4 mikrometra, stanowiąc skuteczne zabezpieczenie przed wieloma alergenami. Jeszcze wyższą skuteczność mają maski z filtrami FFP2 oraz FFP3 odfiltrowując kolejno min. 94 i 99% cząsteczek. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu warto poszukać maski ze specjalnym, wewnętrznym stelażem pozwalającym utrzymać maskę w odpowiedniej odległości od nosa i ust - np. Urban'er PURE (zobacz w sklepie).