Blog

blog
Noszenie maseczek wciąż obowiązkiem
avatars-5615499_1280

Osób noszących maseczki w przestrzeni publicznej, szczególnie w okresie wakacji, można było zauważyć na polskich ulicach zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem obowiązek zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje, choć dotyczy głównie zamkniętych pomieszczeń i wydarzeń masowych. Od maja części twarzy nie musimy natomiast zasłaniać na świeżym powietrzu. Nie wiadomo jednak, czy do tego przykrego dla większości osób obowiązku nie trzeba będzie wrócić jesienią.

 

Majowe poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 oznaczało koniec wielomiesięcznego noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach. Zniesienie obowiązku, a dodatkowo coraz mniejsza liczba dziennych zakażeń w Polsce i sprzyjający społecznemu rozprężeniu okres wakacyjny, spowodowały, że dziś osób bez maseczek na twarzy można zauważyć znacznie więcej niż tych, którzy wciąż pamiętają o obostrzeniach. Te bowiem nadal obowiązują, a lista miejsc i sytuacji, w których należy zasłonić usta oraz nos wcale nie jest krótka.

 

Wciąż jedną z kluczowych zasad sanitarnego bezpieczeństwa jest noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Odwiedzając urzędy, instytucje kultury, obiekty sportowe, galerie i inne placówki handlowe, sklepy, kościoły, banki i lokale gastronomiczne musimy pamiętać o zasłanianiu części twarzy. Rządowe rozporządzenie z 25 lipca 2021 roku nie przewidywało w tym zakresie żadnych zmian i wiele wskazuje na to, że po wakacjach obowiązywać będzie status quo.

 

Maseczki należy nosić, w sytuacjach i miejscach, gdy nie jest możliwe zachowanie 1 metra odstępu od innych osób. Dotyczy to między innymi ośrodków zdrowia, lotów krajowych i podróży promem, transportu publicznego, taksówek i autokarów, kursów jazdy i szkoleń lotniczych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetów masażu, salonów tatuażu, salonów pielęgnacji psów, solariów lub podobnych miejsc czy sytuacji. Zasłanianie ust i nosa obowiązuje pasażerów transportu publicznego, widzów teatrów czy kin, uczestników sportowych wydarzeń czy koncertów organizowanych w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Nakaz noszenia maseczek wciąż obowiązuje:

 

Zgodnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2021 r. poz. 1054, do 31 sierpnia 2021 roku obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zakładach pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Jednak i od tej zasady jest wyjątek.

 

Pracodawca może uregulować te kwestię odmiennie i na przykład całkowicie zwolnić pracowników z obowiązku noszenia maseczek. Dotyczy to również osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej.

 

Kto nie musi nosić maseczki?

Wciąż obowiązują także zapisy dotyczące osób, które zwolnione są z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych. Dotyczy to osób:

 

Obowiązek noszenia maseczki nie dotyczy też dzieci urodzonych w 2006 roku oraz młodszych.