Blog

blog
Smog i sport. Połączenie, które szkodzi
37272825010_2a522b2b38_k

 

 

Z uwagi na pył oraz zanieczyszczenia zawarte w powietrzu uprawianie aktywności fizycznej może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ci, co regularnie uprawiają sport na zewnątrz w Polsce, mogą zazdrościć niemal całej Europie. W niej alertami smogowymi i maskami ludzie zajmują się nieco mniej. Nie przypadkiem to właśnie w Polsce powstają pierwsze unikatowe rozwiązania anstysmogowe, takie jak inteligentne maski z elektronicznymi zaworami oraz aplikacją mobilną urbaner.pl. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej. Wyprzedza nas tylko Bułgaria. Przekłada się to na ok. 48 tys. zgonów Polaków spowodowanymi wdychaniem zanieczyszczeń (dane za Europejską Agencją Środowiska).

 

Dla sportowców smog razy dziesięć

 
Wzrost tętna, ilości  i głębokości oddechów potęguje wchłanianie szkodliwych substancji do organizmu. Jeśli normy czystości powietrza są wyraźnie przekroczone lekarze sugerują ćwiczenia w zamkniętym pomieszczeniu. Najlepiej takim, gdzie są też oczyszczacze powietrza. Co jeśli lubisz ćwiczyć na świeżym powietrzu? Negatywny wpływ smogu na stan zdrowia można zminimalizować dzięki maskom filtrującym. Jeśli korzystasz z tej formy ochrony, wybierz model, którego skuteczność została potwierdzona badaniami w polskich instytutach – możesz takie zamówić  w sklepie z maskami antysmogowymi .

 

Przejmij kontrolę i nie daj się zatrzymać

 

Niezwykle często zdarzają się sytuacje, że alarm smogowy jeszcze nie został ogłoszony, a normy stężenia zanieczyszczeń w powietrzu i tak są przekroczone. Dlatego w wielkich miastach, gdzie problem smogu stale występuje warto na bieżąco sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza. Stan zanieczyszczenia powietrza można sprawdzić korzystając z bazy Airly. Dostęp do niej jest możliwy jest między innymi przez URBAN’ER App. Dostęp do aplikacji posiadają posiadacze przełomowego rozwiązania antysmogowego URBAN'ER PRO+ Rozsądne podejście do sportu w smogu to zabezpieczenie dla twojego zdrowia. Mimo tego bowiem, że aktywność fizyczna jest bardzo zdrowa (ponieważ rezygnacja z niej to prosta droga to zachorowania na cukrzycę, choroby serca i układu krążenia, schorzenia kręgosłupa czy stawów), oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może zniweczyć jej pozytywne skutki. Posiadanie maski antysmogowej w Polsce staje się koniecznością, szczególnie zalecane jest użytkowanie jej w okresie grzewczym. Maski można zamówić w sklepie internetowym URBAN'ER.

 

Filtry w maskach antysmogowych

 

Zastosowanie odpowiednich filtrów w maskach antysmogowych wpływa na ich skuteczność. Mogą to być filtry jednorazowe, albo wymienne. System filtracyjny najlepiej sprawdzający się podczas zanieczyszczonego powietrza składa się z: filtra wstępnego, filtrów HEPA oraz filtra węglowego. Należy również pamiętać o potrzebie regularnej wymiany filtrów. Jak długo maska jest odpowiednia do noszenia? Producenci orientacyjnie podają czas, w ciągu którego użytkowanie maski będzie bezpieczne. Innowację w tej kwestii stanowią specjalne algorytmy. Wykorzystując zaawansowane algorytmy URBAN’ER App powiadomi Cię o stopniu zużycia filtra, eliminując problem samodzielnej oceny jego przydatności. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników unikatowego rozwiązania URBAN'ER PRO+ za darmo na Google Play oraz App Store.

 

Dopasowanie maski

 

Równie istotną kwestią, jest to, aby wybrana przez nas maska była odpowiednio dopasowana. Jeśli bowiem nie będzie tworzyła szczelnej osłony, szkodliwe elementy smogu i tak przedostaną się do naszego układu oddechowego.

Maski posiadające dodatkową stabilizację oraz wielopunktową regulację idealnie sprawdzą się podczas treningu. Przykładem takich masek są innowacyjne maski antysmogowe, w których zastosowano dodatkową uprząż z myślą o wygodzie użytkowania podczas aktywności sportowych.